• Vil du med ?

    Stort forårsmarked i Maj

Tusinde tak til både udstillere og gæster for en fantastisk Forårsmarkeds dag, søndag den 5. maj!

Wir freuen uns darauf, Sie auf Sanderumgaard am Sonntag 5. maj 2019 zu sehen. Interessierte Aussteller können sich an Susanne Vind wenden: s.vind@sanderumgaard.dk

I 2019 er Forårsmarkedet søndag den 5. maj fra kl. 10.00-16.00

Hvis du som udstiller ønsker en invitation tilsendt, skriv venligst til Susanne Vind på s.vind@sanderumgaard.dk

Vi er i øjeblikket ved at justere og forbedre udstillerpladserne. Det nye oversigtskort vil være klart 1. juni.

Se udstillerliste 2018 her: 

Klik på kortet ovenfor og se det i stor størrelse

Se ledige standpladser 2018 her:
          Ledige – optaget - frei - besetzt

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
11, 12, 13, 14, 15, 16, 16 a, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 42 a, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ,60, 61, 62, 63, 64 ,65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 89 a, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101

Alle standpladser er nu udsolgt til Forårsmarkedet - der er stadig ledige pladser på Høstmarkedet  - se under Marked / Høstmarked

Plantesalg;

Plads 1: Staudefeen v. Marlene Muxall, stauder og havetilbehør
Plads 7: Leif Dahl, Rhododendron og Alpine planter
Plads 8: Inge Bang Leen, planter og ting til haven
Plads 9: Boutique Horthensia v. Mette Jacobsen, buketter og planter.
Plads 10: Mads Tange, sjældne træer og buske til haven
Plads 18,19,20: Enemærkets Hostahave v. Ester og Vilhelm Knudsen, stort udvalg i Hosta
Plads 21: Assens Planteskole
Plads 28-29: Langeskov Planteskole
Plads 33,34,35: Karina Frandsen og Henning Gammelgaard, 50 arter af krydderurter, Geoginer, Horthensia mv.
Plads 36-37: Boomkwerkerij van Ooi Holland v. Vil Ooi, Cornus Kousa, Magnolia mf.
Plads 38-39: Hosta Danmark v. Hans Hansen
Plads 40: Pæoneksperten v. Karin Meyer Nielsen, pæoner, dagliljer, iris
Plads 41: Garageblomst v. Gitte Krarup Jacobsen, forskelige planter pg blomster
Plads 42: Arne Jacobsen, sjældne træer
Plads 42a: Hans Ingo Nielsen, forskellige planter
Plads 45-46: Krydderurtehaven v. Hans Peter Hansen
Plads 49: Kurt Dinesen og Githa Rosengren, Rhododendron mm.
Plads 53-54:
Beyers Plante salg 
Plads 60: Kurt Pedersen, blomster og keramik til haven

Haveprodukter;

Plads 2: Havegalleriet v. Helle Rask, haveprodukter og haveredskaber af de bedste kvaliteter fra England og Tyskland
Plads 3: A.T. Fuglekassefabrik v. Arne Thomsen
Plads 4-5-6: Birkelev Naturkunst v. Jane Enemark og Jan Jacobsen, udsmykning til haven i pil, flet, træ , jern mm.
16-16a: Dansk Krukkeservice v. Bruno larsen

Plads 23-24: Amfora Krukker v. Christian Frederiksen, Italienske havekrukker
Plads 30-31
: Rosenbuen v. Finn Nygaard. Stativer og ornamentik til haven
Plads 51: Fuglsang Haver v. Janne Fuglsang, havearkitekt og ting til haven
Plads 52:
 Fugleviglund Produktionshøjskole, plantestativer mm. Individuelle opgaver
Plads 67-68: Zinkbakken, zinkbakker til alle formål
Plads 69: Fyens Havedesign v. Kim Nielsen, anlægsgartner, haveprodukter
Plads 70-71: A.P. Motorcenter, Højby, havemaskiner, robotplæneklippere mv.
Plads nr. 76: Torneløkke Anlægsgartner v. Jens Peter Nielsen

Plads 77-78: Layborn v. Stine Layborn, ting og udsmykning til haven
Plads 89-90: LP-Sales v. Per Springborg, brugskunst til hus og have
Plads 93-95: Havens Kunst v. Tina Thorsby, klassiske stenkrukker, stenfigurer og sten ornamentik fra England
Plads 100-101: Jensen Motor v. Ejgil Jensen, Robot plæneklippere

Fødevare og specialiteter;

Plads 11: Søsters Butik DK v. Birthe Rasmussen, specialiteter
Plads 14-15: Butik Hjortshøj v. Helle Hjortshøj, naturslik
Plads 25-26: Mandelbrænderiet v. John og Mandie Søberg
Plads 27: Avernakø Gårdbutik og Landhotel v. Gitte Sørensen, syltetøj, gele, most, cremer, garn, skind og hornprodukter mm.
Plads 32: Koncepter v. Torsten Refstrup, specialiteter, honning, øl og planter
Plads 47-48: Hovedvejens Gårdbutik v. Pia og Peter Andersen, økologiske fødevarer og specialiteter
Plads 50: Schønnemann Biavl, v. Karen og Steen Schønnemann, honning og bivoksprodukter
Plads 56: Vinfruen v. Anette Jensen, kvalitetsvine fra Franken i Sydtyskland
Plads 62 : Urup Dam Oksen Gårdbutik, kød, specialiteter, griller på stedet.

Plads 63: Kokkens Køkken v. Bente og Børge Juhl Thomsen, krydderurter, salte, te og snaps
Plads 64: Vinælderiet v. Jim Andersen

Plads 65:
Hærvejssalt v. Bjarne Sørensen
Plads 79: Nørremadegaard Gårdbutik v. Dorthe Daugaard og Yngve Kristiansen, marmelade, gele, saft, og pålæg af egen økologiske produktion.
Plads 80: GoVinum v. Poul Bo Kramme og Jette Lykke Nielsen, vin fra Italien og Frankrig
Plads 88: Fyens Økologi v. Martha og Camilla, æg, grønt og mel
Plads 89 a: Flora Danica Kryddersnaps v. Carsten Juul, snaps af rødder, blomster og bær fra den danske natur.
Plads 97: Det Søde Liv v. Susanne Madsen, egen produktion af flødekarameller, sirup, chokolademandler og meget mere.
Plads 98: Luxuxlife ApS v. Lotte Brøns, Sicilianske specialiteter
Plads 99: Det Italienske Torv v. Kirsten Nordstjerne Gade, egen import af Italienske specialiteter

Kunsthåndværk, brugskunst og gaveartikler;

Plads 13: Art.Arnsfelt v. Dorthe Arnsfelt, unikke dyremotiv haveskulpturer i hønsenet
Plads 17Byhellenørby v. Helle Nørby, brugskunst, keramik, udsmykning til haven 
Plads 22: Makiah-art v. Makiah Larsen og Claus Biehlendorff, unika design smykker.

Plads 55: Lene Isager Trækunst
Plads 58-59:
MH Trading / Butik Lena v. Mogens Erling Hansen. Uld, skind mv.
Plads 66: AEVA Smykker v. Gitte Jacobsen
Plads 72: Susanne og Laila Petersen, strik og skind
Plads 73: Connie Carstensen Keramik
Plads 74: Malles Keramik v. Malene Møller, stentøj og porcelæn i eget design.
Plads 75: Fyns Flettekreds v. Hanne Jacobsen
Plads 82: Birkedal Lertøj v. Kirsten Wagner, håndlavede glaserede lerskåle mm.
Plads 83: Just my Shop v. Ea Jacobsen, brugskunst
Plads nr. 84: Håndmalede strandsten med sort tusch v. Hanne Dam Nielsen
Plads 85: Josaandi.dk v. Sarah Toft-Jørgensen, håndlavede feminine læderbælter 
Plads 91-92: Inge-Merete Hovendal, strik og filt håndarbejder
Plads 96: LegogLær.dk v. Diana Broby, lærende og udviklende legetøj

Foreninger;

Plads 43-44: Dansk Pelargonie Selskab
Plads 57: Folkekirkens Nødhjælp v. Inger Lund
Plads 81: Pileforeningen Danmark v. Charlotte Ramsing og Myrna Therkildsen
Plads 86-87: Dansk Ornitologisk Forening v. Børge L. Rasmussen

For børn og barnlige sjæle;

Davinde Rideskole med de sødeste træk- ponyer i Frugthaven.
OBS; Pga. pony herpes virus må ponyerne desværre ikke deltage i markedet. Vi beklager meget.

FDF- Fraugde, lejer bål, glidebane, træsnitning og meget mere

Hestevognskørsel i Den Romantiske Have. Start ved Indgangen til markedet

Musik indslag i parken og på udstillerpladsen

Madboder

Stand 12: Pandekagebageren v. Carsten Meyer
Stand nr 61: Davinde Beboerforenings madbod
Stand 62: Urup Dam Oksen Gårdbutik, griller pølser, kød mm. på stedet. 

Kaffe, te tærter og lagkage, saft og sodavand, samt salg af økologisk Skarø is i Herskabsstalden og Vognporten