Velkommen til vores årlige Høstmarked. Se oversigtsplan og udstillere nedenfor.

Hvis du som udstiller ønsker en invitation tilsendt, skriv venligst til Susanne Vind på s.vind@sanderumgaard.dk

 

Se udstillerliste her:
Bliver løbende opdateret, efterhånden som der er tilmeldinger
Links til udstillerne nederst på siden

Klik på kortet ovenfor og se det i stor størrelse

Se ledige standpladser 2018 her:
          Ledige – optaget

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 31a, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 58A, 59, 60, 61 ,62

 

Plantesalg;

Stand 28+29 - Langeskov Planteskole v. Charlotte Andersen
Stand nr. 39
- Hosta Danmark, v. Hans Hansen
Stand nr. 42 - Gartner Jacobsen, sjældne træer
Stand nr. 54 - Beyers Plantesalg

Haveprodukter;

Stand nr. 3 - Fuglekasse Fabrikken v. Arne Thomsen
Stand nr. 16 - Tornløkke Anlægsgartner v. Jens Peter Slæbæk Nielsen
Stand nr. 23 + 24 - Dansk Krukkeservice v. Bruno Larsen, krukker, planter, Tulipanløg og andre forårsløg.
Stand nr. 30 - Rosenbuen v. Finn Nygaard, Rosenbuer mv.
Stand nr. 32, 33, 34 - Birkelev NaturKunst v. Jane Enemark
Stand nr. 47+48 - Laybourn v. Christina Layborn, udsmykning og ting til haven
Stand 50: Fuglviglund Produktionshøjskole, jernprodukter, stativer mm.

Fødevare og specialiteter;

Stand 9 - Søsters Butik v. Birthe Rasmussen, Ingefærdrik, sennep, honning, Aronia mm.
Stand 12 - Pandekagebageren v. Carsten Meyer, mad og dessert pandekager
Stand 15 - Kokkens Køkkens v. Bente og Børge Juhl-Thomsen, te, salt, eddike, kryddersnapse mm.
Stand 18: Flora Danica Kryddersnaps v. Carsten Juul, snaps af rødder, blomster og bær fra den danske natur.
Stand nr. 23 a - Sanderumgaards Kartofler
Stand 25+26 - Mandelbrænderiet v. John Søberg
Stand 31a.-Torsten Reffstruo, Honning fra egen bigård mv.
Stand 37: Det Italienske Torv, v. Kirsten Nordstjerne Gade, Italienske specialiteter, parmasanost, lufttørret salami mm.
Stand 38: Det Søde Liv v. Susanne Madsen, egen produktion af flødekarameller, sirup, chokolademandler og meget mere.
Stand nr 46 - Schønnemann Biavl, v. Steen Schønnemann, Honning og bivoks produkter
Stand 51
 - Munkebo Mikrobryg v. Claus Christensen
Stand 55 - GoVinum v. Jette Lykke Nielsen og Poul Bo Kramme, vine fra Italien og Frankrig
Stand 56 - Vinfruen, vin fra Franken.
Stand 58 A - Syrengårdens økologiske grønt og frugt samt Økologisk Chillifarm
Stand 60 - Urup Dam Oksen Gårdbutik v. Folmer Hadberg-Rasmussen, ny grillede pølser med brød, udskæringer, spegepølser, pålæg mm.

Kunsthåndværk, brugskunst og gaveartikler;

Stand nr.1: Makiah-Art v. Makiah Larsen og Claus Biehlendorff, unika design smykker
Stand nr. 4: Søgårdens Halmbinderi v. Anne Dissing, binderi, naturdekoration, lys, brugskunst mm.
Stand nr. 11 - Home Start v. Lone Møller, lækkert hjemmestrik til børn. Overskud går til trængte småbørnsfamilier.
Stand nr. 13 - Butik Hjortshøj v. Helle Hjortshøj, ekslusive stearinlys, brugskunst og gaveartikler.
Stand nr. 14 - AVEA smykker v. Gitte Jacobsen
Plads nr. 22: Malles keramik v. Malene Møller, stentøj og porcelæn i eget design.
Stand nr. 49. - Birkedal Lertøj v. Kirsten Birkedal Wagner
Stand 57+58 - MH Trading / Butik Lena v. Mogens Erling Hansen. Uld, skind mv.

Foreninger;

For børn og barnlige sjæle;

Hestevognskørsel i parken v. Bjerne Frederiksen

Musik indslag i parken og på udstillerpladsen

Madboder