• Vil du med ?

    Stort forårsmarked i Maj

Tusinde tak til både udstillere og de 4000 gæster, for en fantastisk Forårsmarkeds dag, søndag den 6. maj 2018 - Vi glæder os til søndag den 5. maj 2019!

Wir freuen uns darauf, Sie auf Sanderumgaard am Sonntag 5. maj 2019 zu sehen. Interessierte Aussteller können sich an Susanne Vind wenden: s.vind@sanderumgaard.dk

I 2019 er Forårsmarkedet søndag den 5. maj fra kl. 10.00-16.00 

Hvis du som udstiller ønsker en invitation tilsendt, skriv venligst til Susanne Vind på s.vind@sanderumgaard.dk
Priserne i 2019 er: 
3
 facademeter 600 kr. - 6 facademeter 850 kr. 
Ved bestilling inden 1. feb. 2019 3 facademeter 500 kr. - 6 facademeter 750 kr.

Se udstillerliste 2019 her: 

Klik på kortet ovenfor og se det i stor størrelse

Se ledige standpladser 2019 her:
          Ledige – optaget - frei - besetzt

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42,  43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125

 

Plantesalg;

Plads 1: Staudefeen v. Marlene Muxall, stauder, havetilbehør mm.
Plads 2: Cottagehaven, v. Anne Marie Dupont, arbejdende blomsterværksted, "Kom og lav din egen buket" samt salg af forårs-og sommerblomster, pileflet mm.
Plads 4: Erik Krog Schwee, Marguritter, Pelargonier, Spanske Margurietter, Horthensia og mange udplantningsplanter
Plads 5+6: Ullerup Vejs Plantesalg v. Tommy Sejr 
Plads 7: Lavendelhaven v. Christina Halkier, lavendelprodukter og spændende planter.
Plads 8: Inge Bang Leen, planter og ting til haven
Plads 9: Boutique Horthensia v. Mette Jacobsen, buketter og planter
Plads 10: Mads Tange, sjældne træer og buske til haven
Plads 11: Kasper og Mathias Blomster, forskelllige blomster og planter
Plads 17: Gartnerelever fra Kold Collage, spændende planter af egen avl.
Plads 32+33: Langeskov Planteskole
Plads 41: Pæoneksperten v. Karin Meyer Nielsen
Plads 42: Hans Ingo Nielsen, forskellige planter
Plads 43+44+45: Karina Frandsen og Henning Gammelgaard,  70 forskellige krydderurter, stauder, Geoginer og Hortensia. 
Plads 46+47: Hosta Danmark v. Hans Hansen
Plads 48+49: Flemming og Lene Hansen, Alpine planter
Plads 50: Gartner Jacobsen, sjældne træer og buske
Plads 53: Garageblomst v. Gitte Krarup Jakobsen, forskellige planter
Plads 58: Rhododendron mm. v. Kurt Dinesen og Githa Rosengren
Plads 61+62: Beyers Plantesalg

Haveprodukter;

Plads 3: A.T. Fuglekassefabrikken v. Arne Thomsen
Plads 14+15+16: Birkelev Naturkunst v. Jane Enemark, flettet havetilbehør, kurve og skulpturer.
Plads 19+20: Dansk Krukkeservice v. Bruno Larsen, stort udvalg i havekrukker
Plads 27+28: Amfora Krukker, v. Christian Frederiksen, Italienske krukker
Plads 34+35:
Havens Kunst v. Tina Thorsby, klassiske stenkrukker, figurer og ornamentik fra England
Plads 36+37: Rosenbuen ved Finn Nygaard, stativer og ornamentik til haven i jern.
Plads 39+40: Haveministeriet v. Camilla Lessél, outdoor living og haveartikler
Plads 59: Fuglviglund Produktionshøjskole, plantestativer mm, individuelle bestillingsopgaver
Plads 78+79: A.P. Motorcenter, alt i havemaskiner og robotklippere
Plads 90+91: Laybourn Design v. Christina Laybourn. spændende ting til haven
Plads 92: Kurt Pedersen, Keramik udsmykning til haven
Plads 111: Leif Klausen, Bornholm, Gyngebænke, Uglekasser og Trækurve
Plads 118+119: Havekunst v. Klaus Jensen, havekugler hovedsageligt fremstillet i genbrugsjern

Fødevare og specialiteter;

Plads 29+30: Mandelbrænderiet v. John og Mandie Søberg
Plads 38:
Koncepter v. Torsten Refstrup, specialiteter, honning, øl og planter
Plads 54: Schønnemann Biavl v. Steen Schønnemann, honning og bivoks produkter.

Plads 55+56: Hovedvejens Gårdbutik v. Pia og Peter Andersen, økologiske fødevarer og specialiteter.
Plads 64: Vinfruen, vin fra Franken og gin og Young Malt  fra Moesgaard Whiskey
Plads 73: Hærvejssalt v. Bjarne Sørensen
Plads 74: Søsters-Butik.dk v. Birthe Rasmussen, mange lækre specialiteter.
Plads 75: Det Italienske Torv v. Kirsten Nordstjerne Gade
Plads 76: Det søde Liv v. Susanne Madsen, egen produktion af flødekarameller, sirup, chokolademandler og meget mere
Plads 77: LuxusLife ApS v. Lotte Brøns, Sicilianske specialiteter
Plads 95+96: Kastel Vine / La Camelot v. Charlotte Lind, franske vine, delikatesser, kurvetasker mv.
Plads 112: Flora Danica Kryddersnaps v. Carsten Juul, snaps af rødder, bær og blomster fra den danske natur.

Kunsthåndværk, brugskunst og gaveartikler;

Plads 21: Helle Nørby Keramik, keramik kunst til hus og have.
Plads 26: Makiah Art, smykker i eget design 
Plads 63: Drejebænken v. André og Lene Isager, trædrejet brugskunst.
Plads 66+67: MH Trading / Butik Lena v. Mogens og Lena Hansen, uld, skind, sokker og meget mere.
Plads 68: Connie Carstensen, keramik i eget design.

Plads 81+82: Inge-Merete Hovendal, hatte, muffedisser, tørklæder mm.
Plads 83:
Malles Keramik, v. Malene Møller, stentøj og porcelæn i eget design.
Plads 84: Søgårdens Halmbinderi v. Anne Dissing, binderi og naturdekoration.
Plads 85: Leg og Lær v. Diana Borby, udfordrende og spændende legetøj
Plads 89: Birkedal Ler v. Kirsten Birkedal Wagner, lerskåle mm. i eget design.
Plads 93: AEVA smykker v. Gitte Jacobsen.
Plads 94: Butik Møllegaard, v. Helle Rodam, garn opskrifter og design. 
Plads 97: Håndmalede strandsten og hæklerier v. Hanne Dam Nielsen.
Plads 100: Go-Hobby v. Ole Houtved Andersen, pusle -og træfigurer udskåret på dekupørsav.
Plads 105: Great Africa, Greatafrica.com, håndlavede møbler, tasker mm. Fairtrade produceret i Africa.
Plads 106: Susanne og Laila Petersen, skind og strik.
Plads 107 + 108: LeaArt v. Lea Hulgaard, malerier, lamper, betonkunst, plakater og smykker.

Plads 122: Gavlhuset Keramik & Musik v. Lissa Ladefoged, begittet lertøj.
Plads 125: Anker Pedersen, unikke træskulpturer, bænke mv.

Foreninger;

Plads 51+52: Dansk Pelargonie Selskab v. Niels Ejnar Carlsen
Plads 65: Folkekirkens Nødhjælp v. Inger Lund
Plads 98+99: Dansk Ornitologisk Forening v. Børge L. Rasmussen

For børn og barnlige sjæle;

Musik indslag i parken og på udstillerpladsen

Madboder

Plads 12: Vinkælderiet v. Jim Andersen, udskænkning af kølig vin
Plads 13:
Pandekagebageren v. Carsten Meyer
Plads 67: Davinde Beboerforenings madbod, sandwich, øl, vand mm.
Plads 70: Urup Dam Oksen Gårdbutik, griller på stedet, kød, specialiteter.
Plads 71: Munkebo Mikrobryg v. Claus Christensen, udskænkning af special øl mm.
Plads 72: Madbod