• Vil du med ?

    Stort forårsmarked i Maj

Vi glæder os til at se dig til Forårsmarked på Sanderumgaard søndag den 6. maj 2018. Du kan som udstiller tilmelde dig nu ved at skrive til Susanne Vind på s.vind@sanderumgaard.dk

Wir freuen uns darauf, Sie auf Sanderumgaard am Sonntag 6. maj 2018 zu sehen. Interessierte Aussteller können sich an Susanne Vind wenden: s.vind@sanderumgaard.dk

I 2018 er det søndag den 6. maj fra kl. 10.00-16.00

Hvis du som udstiller ønsker en invitation tilsendt, skriv venligst til Susanne Vind på s.vind@sanderumgaard.dk

Se udstillerliste 2018 her: 
Bliver løbende opdateret, efterhånden som der er tilmeldinger
Sehen Sie die Aussteller-Liste 2018 hier - Wird ständig aktualisieret, wenn neue Aussteller dazukommen
Links til udstillerne nederst på siden

Klik på kortet ovenfor og se det i stor størrelse

Se ledige standpladser 2017 her:
          Ledige – optaget - frei - besetzt

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
11, 12, 13, 14, 15, 16, 16 a, 17, 18, 19, 2021, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ,60, 61, 62, 63, 64 ,65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 9091, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101

 

Plantesalg;

Plads 1: Staudefeen v. Marlene Muxall, stauder og havetilbehør
Plads 7: Leif Dahl, Rhododendron og Alpine planter
Plads 8: Inge Bang Leen, planter og ting til haven
Plads 9: Boutique Horthensia v. Mette Jacobsen, buketter og planter.
Plads 10: Mads Tange, sjældne træer og buske til haven
Plads 18,19,20: Enemærkets Hostahave v. Ester og Vilhelm Knudsen, stort udvalg i Hosta
Plads 21: Assens Planteskole
Plads 28-29: Langeskov Planteskole
Plads 33,34,35: Karina Frandsen og Henning Gammelgaard, 50 arter af krydderurter, Geoginer, Horthensia mv.
Plads 36-37: Boomkwerkerij van Ooi Holland v. Vil Ooi, Cornus Kousa, Magnolia mf.
Plads 38-39: Hosta Danmark v. Hans Hansen
Plads 40: Lunde Plante- og Staudesalg v. Tina og Benny Jensen, stauder og planter
Plads 41: Garageblomst v. Gitte Krarup Jacobsen, forskelige planter pg blomster
Plads 42: Arne Jacobsen, sjældne træer
Plads 45-46: Krydderurtehaven v. Hans Peter Hansen
Plads 49: Kurt Dinesen og Githa Rosengren, Rhododendron mm.
Plads 53-54:
Beyers Plante salg 

Haveprodukter;

Plads 2: Havegalleriet v. Helle Rask, haveprodukter og haveredskaber af de bedste kvaliteter fra England og Tyskland
Plads 3: A.T. Fuglekassefabrik v. Arne Thomsen
Plads 4-5-6: Birkelev Naturkunst v. Jane Enemark og Jan Jacobsen, udsmykning til haven i pil, flet, træ , jern mm.
16-16a: Dansk Krukkeservice v. Bruno larsen

Plads 23-24: Amfora Krukker v. Christian Frederiksen, Italienske havekrukker
Plads 30-31
: Rosenbuen v. Finn Nygaard. Stativer og ornamentik til haven
Plads 52: Fugleviglund Produktionshøjskole, plantestativer mm. Individuelle opgaver
Plads 67-68: Zinkbakken, zinkbakker til alle formål
Plads 77-78: Layborn v. Stine Layborn, ting og udsmykning til haven
Plads 89-90: LP-Sales v. Per Springborg, brugskunst til hus og have
Plads 94-95: Havens Kunst v. Tina Thorsby, klassiske stenkrukker, stenfigurer og sten ornamentik fra England

Fødevare og specialiteter;

Plads 11: Søsters Butik DK v. Birthe Rasmussen, specialiteter
Plads 14-15: Butik Hjortshøj v. Helle Hjortshøj, naturslik
Plads 25-26: Mandelbrænderiet v. John og Mandie Søberg
Plads 27: Avernakø Gårdbutik og Landhotel v. Gitte Sørensen, syltetøj, gele, most, cremer, garn, skind og hornprodukter mm.
Plads 32: Koncepter v. Torsten Refstrup, specialiteter, honning, øl og planter
Plads 50: Schønnemann Biavl, v. Karen og Steen Schønnemann, honning og bivoksprodukter
Plads 56: Vinfruen v. Anette Jensen, kvalitetsvine fra Franken i Sydtyskland
Plads 63: Kokkens Køkken v. Bente og Børge Juhl Thomsen, krydderurter, salte, te og snaps
Plads nr 65:
Hærvejssalt v. Bjarne Sørensen

Kunsthåndværk, brugskunst og gaveartikler;

Plads 13: Art.Arnsfelt v. Dorthe Arnsfelt, unikke dyremotiv haveskulpturer i hønsenet
Plads 17Byhellenørby v. Helle Nørby, brugskunst, keramik, udsmykning til haven 
Plads 22: Makiah-art v. Makiah Larsen og Claus Biehlendorff, unika design smykker.
Plads 47-48: Lopa Design v. Lone Pagh, lædersmykker mm.
Plads 51: Grethe Mosegaard, udsmykning til haven, keramik
Plads 55: Lene Isager Trækunst
Plads 58-59:
MH Trading / Butik Lena v. Mogens Erling Hansen. Uld, skind mv.
Plads 64: AEVA Smykker v. Gitte Jacobsen
Plads 66: Inge-Merete Hovendal, strik og filt håndarbejder
Plads 75: Fyns Flettekreds v. Hanne Jacobsen
Plads 82: Birkedal Lertøj v. Kirsten Wagner, håndlavede glaserede lerskåle mm.

Foreninger;

Plads 43-44: Dansk Pelargonie Selskab

For børn og barnlige sjæle;

Musik indslag i parken og på udstillerpladsen

Madboder

Stand 12: Pandekagebageren v. Carsten Meyer
Stand nr 61: Davinde Beboerforenings madbod